Jazyk:

Virtuálna realita

Návod na obsluhu

  1. Zapínanie zariadenia je automatické, spolu s ostatnými prvkami poznania a zábavy v centre MOTIO.
  2. Z kiosku (1) vezmite 1 pár ručných ovládačov (R, L = pravý, ľavý) a Oculus s popruhmi na hlavové nasadenie.
  3. Ak sa tak už nestalo a sama nebeží, zapnite diaľkovým ovládačom obrazovku TV.
  4. Nasaďte si Oculus a na jeho pravej strane podržte malé tlačidlo pre spustenie systému.
  5. V zornom poli sa Vám objaví lišta, kliknite (ovládačom v ruke) na virtuálny symbol ČASU.
  6. Kliknutím na HRANICE PROSTOROVÉ PREKRESLIŤ nastavte výšku podlahy, obkreslite okolo seba čiaru ohraničenia (predné tlačidlo na ovládači – potvrdiť).
  7. Menu klik na CUBISM, načítava.
  8. Ak sa ukáže sivastá plocha, stlačte zahĺbené tlačidlo na ovládači v ruke.
  9. Menu, hry, CUBISM  ○ ○ Ꙩ = tretí symbol, Smart TV (pokračovať)
  10. Signál na TV sa objaví po niekoľkých sekundách, menu hry = modré, pokračovať
  11. Zobrazí sa hra s virtuálnym 3D Tetrisom (kvádre).
  12. Otváranie/zatváranie čeľustí – predným tlačidlom ma ručnom ovládači(och). Otáčanie, preklápanie – pohybom ruky pri stlačených virtuálnych čeľustiach (zobáku).
  13. Vypne sa podržaním pravého tlačidla Oculus (okuliare).

Pri potrebe nabitia – vložiť komponenty do priehradky v kiosku a pripojiť konektorom.

Interaktivita:

Ak to bez spolupráce s modernou technológiou niekde nejde, tak je to práve tu. Návštevník s Oculusom na očiach a ovládačmi v rukách, bez veľkej námahy vstupuje do sveta nevšedných zážitkov, pocitov, vnemov, kde sa hranica nemožného posúva o riadny kus ďalej. Po kalibrácii úrovne podlahy a vytýčení hraníc virtuálneho priestoru (štandard ochranného systému) začne návštevník pôsobenie v ponuke zvolenej témy, čo môže byť aj hra. Elektronika stráži jeho bezpečnosť tak, aby neopustil chránené územie. Obraz a zvuk je možné zdieľať s okolím prostredníctvom externého monitora formátu televízora, ale aj cez inteligentný telefón. Je to len otázka spárovania.

Vzdelávací význam: 

Každý z nás zažil, či často zažíva pocity vyvolané prapôvodnou virtuálnou realitou. Obyčajne v čase keď racionálne mozgové centrum relaxuje a získané informácie lietajú cez synapsie, aby si nakoniec našli svoje miesto pre prípadné použitie v budúcnosti. Deje sa tak počas vyhradenej časti spánku, prakticky bez možnosti ovplyvnenia vedomím a často bez spätnej väzby po prebudení. Vďaka vyspelým technológiám je dnes možné pohybovať sa, reagovať na podnety, či vyvolať akcie nielen vo svete fantázie, ale aj zosnímanej reality. Deje sa tak cielene, s výberom témy, so zážitkom približujúcim sa (zatiaľ aspoň vizuálne) skutočnému prostrediu. Virtuálna realita -ako prostredie vymodelované prostredníctvom informačných technológií- dobre slúži v priemysle voľného času a cestu si postupne nachádza v oblasti edukácie. Jednoduchú ukážku jej použitia a nevšedný zážitok ponúka aj rovnomenne nazvaný exponát.

Žijeme v počítačovej simulácii? https://youtube.com/watch?v=RdDGn4Gs1ys&si=8iFtHsEZsb6UD0Vt