Jazyk:

Potenciál kovov

Návod na obsluhu

  1. Zapínanie zariadenia je automatické, spolu s ostatnými prvkami poznania a zábavy v centre MOTIO.
  2. Dlaň pravej ruky na stole vpravo a dlaň ľavej ruky na stole vľavo položte na ľubovoľný kovový kontakt.
  3. Vaše telo slúži ako elektrolyt (vodivá kvapalina) spájajúci dva kovy s rôznym, alternatívne rovnakým, elektrickým potenciálom.
  4. Výsledok Vám počas interakcie (prepojenia) ukáže displej.

Interaktivita:

Exponát vykazuje činnosť výhradne pri priamom kontakte s návštevníkom. Obojručným spojením vzoriek z kovových materiálov na dvoch poloviciach stola (ľavá, pravá) sa uzavrite elektrický obvod. Telo interagujúceho funguje ako elektrolyt. Výsledná hodnota malého elektrického napätia sa zobrazí na displeji. Najmenšia odozva sa očakáva pri spojení plôch z rovnakého materiálu, kde nie je rozdielový potenciál. Napriek tomu, vplyvom vonkajšieho prostredia, malá výchylka môže byť indikovaná aj pri uzavretí tohto obvodu.

Vzdelávací význam: 

Hodnota štandardného elektródového potenciálu určuje schopnosť kovu prechádzať do iónového stavu v elektrolyte. Na základe toho sa dá predpokladať chemická aktivita daného materiálu v roztokoch. Čím negatívnejšia pri ňom je, tým väčšia je jeho tendencia prechádzať do roztoku v podobe katiónov. Teda kov s negatívnejším potenciálom, braný ako menej ušľachtilý, redukuje z roztoku ióny ušľachtilejšieho kovu s pozitívnejším potenciálom, pričom sa sám oxiduje a prechádza do roztoku ako katión. Priebehom chemických reakcií vo vzťahu k premene chemickej a elektrickej energie sa venuje elektrochémia. Počiatky odboru siahajú až k pokusom talianskeho lekára a fyzika Luigiho Galvaniho so žabími stehienkami, z druhej polovice 18. storočia, kedy vznikali základy dnešného elektrického veku. Od jeho experimentov k Voltovej realizácii už nebola dlhá cesta a na svete bol prvý galvanický článok. Alessandro Volta bol tak veľkorysý, že vlastný vynález pomenoval po svojom inšpirátorovi. A už to tak zostalo.

Exponát smeruje k ozrejmeniu základného javu elektromagnetizmu demonštráciu rôznych potenciálov kovov. Predstavuje zariadenie na ukážku princípu galvanického článku s ľudským telom v úlohe elektrolytu.