Jazyk:

Levitácia a indukčné napájanie

Návod na obsluhu

  1. Zapínanie zariadenia je automatické, spolu s ostatnými prvkami poznania a zábavy v centre MOTIO.
  2. Žiarovku, jednu po druhej, jemne vložte do elektromagnetického poľa. Keď v ňom pocítite najmenší odpor, jemne ju pustite zo zovretia rukou.
  3. Ak sa vznáša nad (resp. pod) stredom elektromagnetického poľa, môžete vlákna vypínačom na drevenej platforme rozsvietiť, alebo zhasnúť.
  4. Levitujúcu žiarovku je možné aj zľahka roztočiť okolo vertikálnej osi.

Pred vypnutím el. prúdu v miestnosti, žiarovky, prosím, položte voľne na stôl tak, aby v nezapojenom stave boli aj v čase krátko po zapnutí el. prúdu (napríklad ráno, pred otvorením centra).

Interaktivita:

Zariadenie demonštruje princíp magnetickej levitácie v spojení s bezdrôtovým prenosom elektrickej energie, keď vznášajúca sa žiarovka, pri zapojení induktora do el. siete, svieti. Pridanou hodnotou k levitácii je možnosť roztočenia vznášajúceho sa zdroja svetla. Praktická ukážka približuje princíp nabíjania modernej elektroniky (napr. inteligentné telefóny) doplnený o estetický zážitok.

Vzdelávací význam – myšlienka exponátu: 

V technickej praxi má veľký význam nestacionárne magnetické pole. Pre takéto magnetické pole je charakteristické, že fyzikálne veličiny, ktoré ho kvantitatívne opisujú, sú časovo premenné. To znamená, že ich veľkosť alebo smer sa s časom menia. Zdrojom nestacionárneho magnetického poľa môže byť:

  • časovo premenný prúd prechádzajúci nepohyblivým vodičom (prípadne pohybujúca sa nabitá častica),
  • pohybujúci sa vodič, ktorým prechádza prúd (nezáleží na tom, či je konštantný alebo časovo premenný),
  • pohybujúci sa magnet alebo elektromagnet,
  • časovo premenné elektrické pole.

Od druhej polovice 19. storočia je známe, že deje v nestacionárnom magnetickom poli sú vždy spojené so vznikom nestacionárneho elektrického poľa. Ide o elektromagnetické deje, pri ktorých sú nestacionárne elektrické a magnetické pole navzájom neoddeliteľné a vytvárajú jediné elektromagnetické pole.

Najznámejším príkladom je jav vznikajúci pri pohybe permanentného magnetu v dutine cievky. Pohybujúci sa magnet vytvára nestacionárne magnetické pole, ktoré je príčinou indukovaného elektrického poľa. To znamená, že medzi koncami vodiča (cievky) vzniká indukované elektromotorické napätie a uzavretým elektrickým obvodom prechádza indukovaný elektrický prúd. Tento jav dostal názov elektromagnetická indukcia.