Návod na obsluhu
- Zapínanie zariadenia je automatické, spolu s ostatnými prvkami poznania a zábavy v centre MOTIO.
- Svietiaci laserový bod v kruhu signalizuje pripravenosť na činnosť.
- Zohľadňujúc rozmerové limity spodného kruhového ohraničenia, rozhýbte kyvadlo do vratného pohybu. Pre výraznejšie vykreslenie je výhodný tvar oblúka na priemetni.
- Do pohybu už nezasahujte. Pozorujte spôsob vykresľovania obrazca.
- Pokúste sa vysvetliť dôvod, prečo je podoba svetelnej dráhy práve taká, akú ju vidíte.
Interaktivita:
Nahradiac tradičný sypký materiál, s pôvodne vytrvalou potrebou jeho doplňovania a upratovania širokého okolia, bezpečným laserovým lúčom a svetlocitlivým povrchom vychádza vyhotovenie exponátu v ústrety nielen prevádzkovateľovi, ale zvýšenou atraktivitou a technickou čistotou si nachádza fanúšikov aj tam, kde bol pôvodne rezervovanejší záujem. Na činnosť postačuje impulz vydaný jednou osobou, pričom harmónia vykresľovania pohybu je aj vďaka menšiemu odporu a strate energie zaujímavejšie vykreslená.
Vzdelávací význam – myšlienka exponátu:
Pohyby kyvadla sú zdanlivo jednotvárne, až nudné. Vidieť to hneď na začiatku, keď stopa ním nakreslená smeruje iba tam a späť. A práve v tom je omyl. Hoci na začiatku pozorovania nevidieť maličké odchýlky, neznamená to, že nie sú. Na voľne zavesenom kyvadle je pri dlhodobom pozorovaní pozorovateľný vplyv rotácie Zeme. Experiment francúzskeho fyzika Léona Foucaulta tento jav dokázal v roku 1851.
Ak je teleso, zavesené v pevnom bode, vychýlené z rovnovážnej polohy, vykonáva hojdavý pohyb. Tvar dráhy, ktorú opisuje vychádza zo smerovania sily, ktorá ho z nej dostala. V krajných bodoch výkyvu mení kyvadlo potenciálnu energiu na kinetickú, a medzitým naopak. Dôležitým podielom k javu prispieva účinok gravitácie. Pozorovateľný rozdiel pohybu je tiež ak je kyvadlo vyvážené, alebo sú sily vychádzajúce z umiestnenia hmotnosti asymetrické voči kolmici zavesenia.
Vyzerá to tak, že dej je neuchopiteľný a nepredvídateľný. Len trošku trpezlivosti a výsledok sa dostaví. Po prebehnutí niekoľkých kmitov si pozorovateľ na svetlocitlivej platni základne všimne, že žiarivá stopa kreslená lúčom z konca kyvadla nadobúda zrejmý tvar obrazca a ťahy pomyselným štetcom majú pravidelnú odchýlku. Zdá sa, že všetko v prírodných dejoch má stanovené rámce a je len na nás aby sme sa s nimi oboznámili a niekedy ich aj pochopili. S touto ponukou prichádza exponát Laserové kyvadlo.