Jazyk:

2004

Počítače nedokáží pracovat s informacemi tak, jako my lidé. Potřebují velmi jednoduchý jazyk a velmi jednoduchou formu informací. Nejjednodušší forma informace je, pokud máme pouze DVA STAVY.

Ano / ne
Pravda  / lež
1 / 0

Počítače umí tedy pracovat s informacemi složenými pouze z cifer 1 a 0. Pokud chceme tímto způsobem zapsat nějaké číslo, které známe v desítkové soustavě, musíme ho převést do dvojkové (binární) soustavy.

1bit = základní jednotka informace, která nabývá hodnotu 1 nebo 0.

 

Jak zakódovat slovo?

V exponátu binární POČÍTADLO jsme ti ukázali, jak dokážeš proměnit číslo zapsané v desítkové soustavě do dvojkové a naopak. Co však máme udělat, pokud chceme počítači sdelit nějaké písmeno, slovo nebo větu?

Existuje mezinárodní tabulka ASCII (čti „Aski“), pomocí níž dokážeme přiřadit každému písmenu (ale i každému jinému znaku na klávesnici) číslo, které ho v tabulce reprezentuje. V základní ASCII tabulce přiřazujeme čísla od 0 do 255.

 

Hexadecimální soustava

Základem této soustavy je číslo 16. Zatímco dvojková soustava používá dvě různé cifry (0, 1) a desítková soustava deset různých cifer (0, 1, … 9), tak šestnáctková soustava jich  používá 16. Nejedná se však o žádné nové nebo vymyšlené znaky. Prvních 10 cifer si půjčí z desítkové soustavy (0, 1, … 9) a zbývajících 6 jsou písmena abecedy A (10), B (11), C (12), D (13) , E (14) a F (15).

 

 

Pokud bychom chtěli převést číslo z desítkové do 16kové soustavy, postupovali bychom podobně, jako při převodu z desítkové do dvojkové soustavy. Nedělili bychom však čísla číslem 2, ale číslem 16.

 

Využití v informatice

Číslo 16 se rovná  24, takže se jedním číslem v 16kové soustavě dá zapsat řetězec čtyř cifer ve dvojkové soustavě. Zápis je proto kratší a přehlednější.

 

Co jsou hexadecimální barevné kódy (HEX)?

HEX barvy jsou způsobem reprezentace RGB barev prostřednictvím hexadecimálních hodnot. Tyto hexadecimální celá čísla mohou být v rozsahu od 00 do FF, aby se určila intenzita barvy. Každý odstín R, G, B nabývá hodnotu 0-255.

Princip RGB používají prakticky všechny existující displeje počítačů, telefonů, televizorů, fotoaparátů nebo videoprojektory.

 

Například: # 6a79f7 je rgb (106, 121, 247). 6a je červená 79 je zelená a f7 je modrá.

BLACK (černá)
WHITE (bílá)
GREY (šedá)
RED (červená)
GREEN (zelená)
BLUE (modrá)
CYAN (tyrkysová)
MAGENTA (ružová)
YELLOW (žlutá)

 

Kolik barevných odstínů lze vytvořit?

256 barevných odstínů červené

256 barevných odstínů modré

256 barevných odstínů zelené

16 777 216 barev

 

QR kód

Quick Response, neboli Rychlá odpověď

Už víš, že počítače dokážou informace číst pouze ve formě 1 a 0. Počítač přečte řetězec o délce 8 bitů 11001101 jako číslo 205.

Kdybychom však chtěli počítači tuto informaci předat nějakým obrazovým  způsobem, který dokáže například fotoaparát tvého smartphonu smartphone snadno přečíst, mohli bychom to zobrazit následovně:

Černý čtvereček reprezentuje jedničku a bílý nulu. Počítač tento řádek čtverečků přečte jako 11001101.

Co když nám ale 8 bitů nestačí a chceme mobilem načíst delší zprávu, řekněme 625 bitovou?

Použijeme dlouhatánský řádek s černými a bílými čtverečky? Takový dlouhý řádek už bychom tak snadno do záběru fotoaparátu mobilního telefonu v mobilu asi nedostali. Mnohem praktičtější je uložit jej do čtverce s přesně danou strukturou.

QR kód má standardní strukturu a obsahuje některé povinné vzory, aby ho čtečka dokázala správně přečíst. Ostatní čtverečky tvoří zprávu, kterou chceme předat.

 

 

Kolik bajtů informací umíme  dostat do uvedeného QR kódu, pokud nepočítáme oblasti obsahující povinné informace?

Díky QR kódu lze velmi snadno a rychle dostat do tvého mobilu jakoukoliv textovou  informaci. Například odkaz na webovou adresu. Jaká informace je pod tímto QR kódem?

 

Prejsť na odkaz