Jazyk:

Periférne videnie

Návod na obsluhu

  1. Exponát je trvalo v pracovnom stave, kedykoľvek pripravený k činnosti.
  2. Sadnite si k stolu tak, aby ste si bradu pohodlne opreli na stred vyvýšenej drevenej podložky (3).
  3. Rukami uchopte príslušné konce otočne uložených ramien (2). Obe zarovnajte na stred, čo najbližšie k osi priameho videnia.
  4. Ramená (2) pomaly roztvárajte, neuhýbajte očami do strán, pozerajte sa priamo pred seba.
  5. Sledujte biele koncovky ramien až do chvíle, keď sa Vám stratia zo zorného poľa.
  6. Opatrne ich vráťte do polohy, kedy ich ešte registrujete na hranici viditeľnosti.
  7. Nechajte ramená v aktuálnej pozícii, postavte sa a pozrite na grafiku zorného poľa. Tam vyčítate zaujímavosti o časti svojich zrakových parametrov.

Interaktivita:

Návštevník má na jednoduchom, samoobslužnom pracovisku možnosť vyskúšať si šírku periférneho videnia svojich očí, keď sleduje nastaviteľné body stupnice až do okamihu straty ich registrácie zrakovým vnemom. Výslednú hodnotu si môže odčítať na symetrickej stupnici a porovnať s parametrami kamarátov, či tabuľkovými údajmi získanými pozorovaním zo živočíšnej ríše.

Vzdelávací význam – myšlienka exponátu: 

Periférne videnie je časť zmyslovej dispozície, ktorá sa vyskytuje mimo samotného centra pohľadu. Do samotného pojmu sa zahŕňa široký súbor necentrálnych bodov zorného poľa. „Ďaleké periférne“ videnie existuje na okrajoch zorného poľa, „stredné“ existuje v strede zorného poľa a „blízke“, niekedy označované ako „para-centrálne“, existuje v tesnej blízkosti stredu pohľadu. Ako také je u ľudí v porovnaní s inými zvieratami slabšie, najmä pri rozlišovaní farieb a tvarov. Je to spôsobené tým, že receptorových buniek na sietnici je viac v strede a najmenej na okrajoch. Okrem toho ich existujú dva typy: tyčinkové a čapíkové. Prvé nie sú schopné rozlišovať farby a prevládajú na periférii, zatiaľ čo druhé spomenuté sú sústredené najmä v strede sietnice. Rýchlosť dejov a komplikovanosť situácií núti človeka vedúceho dopravný prostriedok využívať všetky možnosti zmyslového vnímania. Orientačné a zábavné otestovania vlastných možností ponúka návštevníkom exponát Test periférneho videnia.

Zorné pole je definované uhlom, v ktorom môžeme vnímať predmety okolo nás. Binokulárne videnie je oblasť, v ktorej sa súčasne využívajú vizuálne signály z oboch očí. To pomáha vnímať hĺbku ostrosti, čo nám umožňuje vidieť veci v 3D priestore. Zvieratá ktoré sú lovené nepotrebujú binokulárne videnie, ako skôr široké zorné pole. Obvykle sú totiž napádané z rôznych strán a potrebujú byť schopné rýchlo odhaliť nebezpečenstvo aby unikli predátorom. Králiky majú preto oči umiestnené po stranách hlavy, čo im umožňuje takmer plné 360º bočné videnie a skvelé zorné pole. Králičie videnie je väčšinou monokulárne a každé oko sa používa samostatne. Na druhú stranu dravci majú obvykle užšie, ale binokulárne (stereo) videnie a vnímajú veľkú hĺbku ostrosti, čo im pomáha presne navigovať pohyby v priestore a chytať svoju korisť.